
Изтичането на 248 страници от преговорните документи за спорното Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (TTIP) означава край на сделката между ЕС и САЩ, коментират активисти.
Отговорни за появата на бял свят на документите са „Грийнпийс“. Всеки може да изтегли архив с документите в PDF формат от сайта TTIP Leaks.
Текстовете на преговорите за TTIP се пазеха в строга тайна до изтичането им. От документите става ясно, че преговарящите от Европейската комисия са се готвели да изтъргуват ключови сектори на европейската икономика, за да спечелят договори за мултинационални корпорации в САЩ.
Изтеклите документи, които представляват 13 от 17-те глави от преговорите, потвърждават още, че TTIP ще отвори вратата към производителите на генетично модифицирани храни и други продукти от САЩ, които са забранени в ЕС от съображения за общественото здраве и по екологични причини. Изтичането на документи потвърждава страховете, че европейските регулаторни стандарти ще бъдат заобиколени от сделката.
Освен това, текстовете показват, че САЩ отказват да приемат каквито и да било “реформи”, предложени от ЕС по въпроса с изключително спорния механизъм за уреждане на спорове между инвеститорите и държавата – т. нар. “корпоративен съд” (ISDS), който позволява на големия бизнес да съди правителства за пропуснати ползи.
Отдавна предупреждаваме, че TTIP е опасност за демокрацията, безопасността на храните, работните места и обществените услуги. Сега виждаме, че е още по-лошо, отколкото се опасявахме. Изтичането на документите показва, че Европейската комисия се готви да ни предаде, като прави сделки зад затворени врати, които ще променят лицето на европейското общество завинаги. Просто е неприемливо група от неизбрани служители да може да си позволи да върши такова нещо, без никакъв обществен контрол.
Днес отбелязваме края на TTIP. Тоталната секретност беше единственият начин Европейската комисия да скрие от народите на Европа истината за тези ужасяващи преговори, сега духът е вън от бутилката. Призоваваме правителствата на Европа да спрат преговорите за TTIP веднага, екипът за преговори на ЕС да бъде разпуснат и да бъде проведено публично разследване как е било позволено такъв вреден набор от преговори да стигне толкова далеч.” – Джон Хилари, изп. директор на War on Want
Над 3.4 милиона европейски граждани са подписали петицията за незабавно прекратяване на преговорите по TTIP.
по MASSIVE DOCUMENT LEAK SPELLS ‘END OF TTIP’
RSS