Малцина знаят, че до 18-ти век не е съществувала частна собственост върху обработваемата земя, пасищата, горите, минералните богатства и др. Всички тези неща са били считани за обща собственост и, като такава, са били на разположение на всички.
През 18-ти век обаче в Англия се ражда “Движението за заграждане” и кралят, аристокрацията и дребното дворянство открадват земите от обществото. Чрез поставяне на огради, земята бива обявена за частна собственост с есклузивно право на ползване. Движението за заграждане продължава до средата на 19-ти век, когато не остава вече нищо за заграждане. Икономическият историк Карл Полани изследва този уникален исторически преход от общото към частното и го определя като “революция на богатите срещу бедните”.
Документалният филм “Тази земя е нашата земя” проследява развитието на “културата на заграждане” от появата й до наши дни. Чрез интересни примери виждаме промяната в ценностите и в начина на общуване с другите. Днес всички обществени взаимоотношения са подчинени на принципите на свободния пазар, при които всичко – от земята и здравето, до водата и културата – се свежда до опростена търговска стойност.
За радост, в света се заражда ново мощно движение – движение за възстановяване на общата собственост. Все повече хора споделят, вместо да търгуват, все повече хора подаряват и си сътрудничат, създавайки нов мироглед, нова надежда и нови стремежи. От споделянето на информация и култура до постепенни промени в местните икономики, множество групи в цял свят се самоорганизират, за да се отскубнат от пазарния модел, обединени под общия надслов: “Да си върнем общото!”
RSS